Bebek Bakım

Bebek Bakım

2019-10-09

Bebek Bakımı

 

Bebekleriyle ilk haftalarda birçok anne için zorlayan bir süreç olabilir. Belirttiğimiz dikkat edilmesi gerekilen bu maddelere uyduktan sonra bu sürecin hem siz hemde çocuğunuz için nasıl rahat ve keyifli bir hale geldiğini göreceksiniz.

Bebek Bakımı

 Nasıl Olmalı
 

Bebek Bakım

Blogunun

Faydaları

Bebeğinizle gecireceğiniz bu zorlu süreci yazdığımız bloku okuyarak daha basit şekilde ilerleyebilirsiniz.

 
 

Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuzun narin ve güçsüz olduğunu göz önünde bulundurmalı ve yapacağınız işlemlerde daha dikkatli olmalısınız.

 
 

Bebek Bakım

Nasıl Yapılır?

Bebeğinize bakım yaparken nasıl olacak diyorsanız bloğumuzu okuyabilirsiniz.

 

 

Bebek bakım

ında dikkat edilmesi gerekilenler

1. Odanın ısı seviyesine dikkat edilmeli. Rahimde geçirdiği 9 ay boyunca sıcak bir alanda bulunan bebekleriniz. Nefes almaya başladıktan sonra ortama adapte olmak için yumuşak geçişlere ihtiyaç duyar. Anne karnındaki gibi benzeri bir ortamda olduğunu hissetmeleri onlara daima daha iyi hissettirir, bu nedenle sağlıklı bir bebeğin bulunduğu odadaki ortam sıcaklığının 22 ila 24 derece arasında olması gerekir.
 

2.

Bebek bakımı

Doğumdan sonra en kısa süre içinde emzirmeye başlanmalı ve sık sık emzirilmeli. Bebeğinizin vücudunda ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunluğunu anne sütünden

karşılıyabilmekteler ve emdiği süt aynı zamanda birçok hastalıklara karşı vücut direncini geliştirmektedir.

Ayrıca bebeğiniz sadece besin ihtiyacını değil, duygusal ihtiyaçlarını da emzirme sayesinde karşılayabiliyor.

 

 

3. Çocuğunuzun fiziksel acıdan büyümesini kontrol etmelisiniz doğum süresi geldiğinde doğan sağlıklı bir bebeğin kilosu 2500 ile 4000 gram arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca bebekler doğumdan sonrası ilk 3-5 gün içinde doğum ağırlıklarının %6-9'ini kaybeder ve yaklaşık 10 gün sonra doğduğu zamanki kilosuna geri ulaşır. Bebeğinizin kilo değişimlerini ve baş çevresi, boy gibi ölçümlerinin de ilk yıl her ay, düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.


4. Dışkı ve idrar sıklığı Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazladır (günde içinde 6-8 kez). Anne sütüyle beslendikleri için bebeklerin dışkıları cıvık olmaktadır. Dışkı ilk günler yeşilimsi, daha sonra rengi değişerek altın sarısı bir renk alır. Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Bu bebeklerde kabızlık olma ihtimalini de artırır. Bebeğiniz günde en az 6-8 kez idrar yapması gerekir. Bu beslenmenin yeterli olduğunu göstermektedir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkı yapabilir. Buda çok normaldir.


5. Cildine kontrol edin Yenidoğan bebeklerde hastalık belirtisi olarak morarma, döküntü, sarılık gibi hastalıklar olabilir ancak bebeğin cildinin gün ışığı veya aydınlık ortamda gözlenmesi ile tespit edilebiliyor. Bu sebeple annenin bebeğini iyi ışık alan bir alanda günde birkaç defa gözlemlemesi önemlidir.


6. Vücudunu silmeye çalışmayın Doğduğunda bebeğinizin derisini kaplayan verniks isimli özel yağ tabakası bebeğiniizin ısı kontrolünü sağlamasında yardımcı olurken aynı anda deriyi de dış etkenlerden korur. Bebeğinizin ilk banyosunu mümkünse göbek bağı düştükten sonraki ikinci gününe erteleyebilirsiniz ve bu süre içinde yüzü haricinde, vücudunu silmemeye dikkat etmelisiniz.


7. Kafatasının yapısına takılmayın Bebeklerin doğduklarında baş kemikleri üst üste binmiş durumdadır ve yeni doğduklarında hala çok yumuşaktır. Bu nedenle ilk günlerde bebeğinizin kafa kısmındaki şekil bozuklukları sizi endişelendirebilir. Birkaç gün sonra kendi kendine düzelecektir.


8. Memelerinize dikkat edin Meme bölgesinde sıklıkla gözlenen şişlikler normal ve birkaç haftada kendiliğinden gerileyebilir. Bu şişliklerin ovulması ve sıkılmaması gerekiyor.


9. Bebeğiniz sizi görüp işitebilir Yenidoğanlar net bir bilgi olmasa da 30-50 cm kadar bir mesafeyi görebilirler, birkaç hafta içinde de daha net görmeye başlarlar. İşitme duyusunun gelişim gösterdiğini sesli uyarılarla sıçrayarak yada ağlayarak tepki vermesi ile anlayabilirsiniz.


10. Bebeğinizle diyalog kurun ve bebeğiniz sizi tanıyor, sizi seviyor ve sizinle güvende hissediyorlar… Bebeklerin sevgi ve ilgi ihtiyaçlarının heran karşılanabiliyor olması onların gelişimi açısından çok önemlidir. O yüzden her fırsatta bebeğinizle diyalog halinde olun, ona şarkılar söyleyin, teninizi, kokunuzu ve sıcaklığınızı hissetmesin olanak sağlayabilirsiniz.

Bebek Bakımı

 

nı bu şekilde dikkat ederek ve bu hususlara uyarak daha rahat bakım yapabilirsiniz.

 

Kitaplarda yeni doğan bebek 15-17 saat uyur denilmekte ama biz pratikte 20 saat uyuyana da bulunmakta 10 saat uyuyana da bu gibi değişikliklerle rastlıyoruz. 10 saat uyuyup, kilo alıp, mutlu olan bebeğe ‘’Hayır, senin daha fazla uyuman gerekiyor” diyemiyorsunuz. Uyumayan bebeği zorla uyutmaya bilirsiniz. Bir aylık bebek biraz daha gece-gündüz kavramlarını anlamış bebektir. Gündüz ayakta uyanık kalma süresi az da olsa artar. Toplumda da uyku süreleri biraz azalır.

Suyun sıcaklık derecesine dikkat etmek önemli. Soğuk veya sıcak suda yıkamamak lazım. Bir de banyonun süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması gerekir, özellikle yeni doğan bebeklerde. Bebeği huylandırmamak için önce vücudunu yıkamaya başlayıp başını sonra yıkayabilirsiniz. Göz yakmayan bir bebek şampuanı kullanılması gözlerinin yanmaması için iyi bir seçim olur. En son yüzünü temizleyip, ılık sıcaklıkta bir havluya sarın. Banyo suyunun sıcaklığı 35 derece olmalıdır. İyice durulamaya ve kurutmaya dikkat etmelisiniz. Göbek bağı düşmeden banyo yaptırabilirsiniz ama bebeğin suyun içinde tutulduğu küvet banyosunu göbek bağıi düşmeden yaptırmamalasınız. Yaz aylarında her gün yıkanabilir ama kış aylarında haftada 2-3 kere yıkanması yeterli olacaktır.
Yeni doğan bebekleri mümkün olduğunca sık beslenmesi gerekiyor, özellikle de geceleri. İki beslenme öğünü arasında 3 saati geçirmemek lazım. Bebek uyuyorsa uyandırılması gerekiyor. Özellikle yenidoğanın ilk günlerinde kan şekeri düşme yönünde olabilir. Sarılık nedeniyle halsiz ve yorgun olabilir. Bir de gece ne kadar sık beslenirse annedeki süt yapımını artıran prolaktin hormonu o kadar artırıyor. Beyine şu mesajı vermemek gerekir; ‘’Bebekte uyuyor, ben de uyumalıyım. Ona verdiğim süt yetti. Benim süt artırmak gerek yok’’. Geceleri 2-3 defa emzirilen bebekler için beyin sütün bebeğe yetmediğini mesajını alır ve prolaktin hormonunu artırarak süt yapımını artırır. Bebek gece beslendiğinde bunu enerji olarak harcayamayacağı için emdiği sütü kilo alarak alacaktır. Bebeğin sarılığı, kan şekeri ile ilgili problemleri varsa sık sık uyandırılıp emzirildiğinde bu çeşit problemlerin üstesinden daha kolay gelecektir. Bu yüzden ilk 10-15 gün bebekler, geceleri 3 saatte bir uyandırılıp mutlaka emzirilmelidir.

 

 

Herhangi bir durumda önceden ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Çocuklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Çocuklarınızın gelişimini takip edebilirsiniz.

Onlarla zaman geçirebilirsiniz.

 

Gerekli olan ihtiyaclarını tespit edebilirsiniz.

Onlara gerektiği şekilde bakım yaparak mutlu olmaları sağlayabilirsiniz.