Isparta Gül Yağı roseotto/otto of rose, attar of roses, essence of rose olarak da adlandırılır.

Isparta Gül Yağı roseotto/otto of rose, attar of roses, essence of rose olarak da adlandırılır.

2020-12-13

attar of roses

otto of rose

essence of rose
rose oil

Isparta Gülünden elde edilen yağa verilen isimlere baktığımızda gülün tarihinin çok eskilere dayandığını ve bu tür gülün çok uzun zaman önce farkedildiğini anlayabiliriz.

Isparta Gülü

Rosa Damascena

Damaskrose

Roseotto

olarak adlandırılır. Bir adı da "yüksek frekans" olmalı çünkü frekans değeri diğer tüm bitkiler arasında çok büyük bir farkla yüksektir. Frekansı gül yağına en yakın olan bitki altın otudur. Altın otunun frekansı 120MHertz, gül yağının ile 320MHertz'dir.

Gül yağı yoğun kokulu, renksiz, açık sarı renkli veya açık yeşil renklidir ve taze gül çiçeklerinin distilasyon işlemi ile üretilir. Parfüm üretiminde çok değerli bir içeriktir.

Türkiye'de gül bahçeleri göller bölgesinde verimli topraklarda yetiştirilir. Bölgenin hava şartları güle çok uygundur. Gülcülük bölgenin önemli geçim kaynaklarındandır.

4 ton gül çiçeğinden 1kg yağ elde edilir.

1 kg gül yağı elde etmek için 1.250.000 - 2.000.000 gül çiçeği kullanılır.

Alışılagelmiş gül suyu; gül yağı üretimi sırasında çıkan posa suyudur. Akita Gül Suyu'nun farkı; tüm yağı ve gülde varolan tüm mineraller doğal olarak gül suyunun içerisinde üretilmesidir. Akita bu özellikte gül suyunu üretmek için bir teknik geliştirmiştir.

Gülün kokusu geraniol ve citronellol içeriğinden gelir.

Doğal bitki suları arasında faydalı mineraller içeren nadide bir bitki olan Isparta Gülü en çok cilt bakımında kullanılır. Yiyeceklerde yaygın olarak kullanılmasının sebebi de bu çeşit gülün içerisindeki bu faydalı minerallerdir. Gül reçeli, gül şerbeti, gül sirkesi, gül çayı, güllü kurabiye, güllaç, sütlaç gibi genelde tatlı yapımında aromasının diğer türlerinden daha güzel olduğu için tercih edilir. Akita olarak Mayıs ve Haziran aylarında taze Isparta Gülü'nü sipariş verebilirsiniz.