Saf Lavanta Yağını Nasıl Anlarız?

Saf Lavanta Yağını Nasıl Anlarız?

2021-01-09

Saf lavanta yağı almak istiyorsanız dikkat etmenizi tavsiye edeceğimiz bir kaç madde;

1. Alacağınız lavanta yağı çok ucuzsa şüphe etmelisiniz. Saf lavanta yağı çok ucuz olmamalıdır. Lavantanın da bitki olarak pek çok çeşidi var. En kıymetli olan çeşidi Lavandula Angustifolia olanıdır. Bu çeşit içerisinde daha çok faydalı ve etkin mineral barındırır.

2. Lavanta yağını aldığınız markanın üretici firma olmasına yada firmanın sağlık bakanlığı ÜTS yani Ürün Takip Sisteminde kayıtlı olmasını kontrol edebilirsiniz.

3. Ürünün kutusunda yada etiketindeki içeriğini mutlaka kontrol etmelisiniz. İçeriğinde sadece lavanta yağı (Lavender Oil) yazmalıdır. Parfüm başta olmak üzere başka bir içerik olmamalıdır.

4. İçeriğinde yazan lavantanın hangi çeşitte olduğunu kontrol edin. En kıymetli lavanta Lavandula Angustifolia çeşididir. Hangi kalitede lavanta yağı almak istiyorsanız lavantanın hangi çeşit olduğunu ve özelliklerini araştırabilirsiniz. Çeşidine göre fiyatını da kıyaslayabilirsiniz.

5. Üzerinde içerik yazmıyorsa ve aldığınız lavanta yağından emin değilseniz cildinize uygulamaktan kaçının.

6. Lavanta yağınız eğer saf ve gerçek ise renk içermemesi gerekir. Renginin açık sarı ve yağın şeffaf olması gerekir.

7. Lavanta yağını cildinize sürdüğünüzde yağlılık hissinin kısa sürede kaybolması, kokusunun uzun süre kalmaması gerekir. nKokusu için kullanıyorsanız, belli aralıklarla tekrar uygulayabilirsiniz.

8. Elinize alın ve parmaklarınızla yağı hissedin, yağın ince ve kaygan olduğunu kontrol edin. Yağın kalın ve yapışkan olmaması gerekir.